Haiku dla dzieci – projekt zakończony

Projekt dla dzieci od 6 lat.


Haiku –  japońskie nierymowane wiersze – jako lapidarna, oparta na zmysłach poezja doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi. Jest to sztuka chwili, nastroju, nastawiona na maksimum esencji przy minimalnej formie. Nic dziwnego, że dzieci są w niej mistrzami. Prym w dziecięcym haiku wiedzie oczywiście Japonia, jednak również Amerykanie pokochali krótkie, często żartobliwe wierszyki, a szkoły haiku dla dzieci są u nich częstym zjawiskiem. W Polsce coraz częściej słyszy się o warsztatach haiku, ale są to głównie propozycje dla dorosłych.

Dzieci, choć zanurzone w kulturze, postrzegają świat intuicyjnie, posługując się głównie zmysłami. Dzięki nim odkrywają w otaczającej je rzeczywistości rzeczy i zjawiska oraz interpretują je w sposób niedostępny dla dorosłych. Prostota spojrzenia, tzw. moment a-ha (nagły wgląd), humor, paradoks – filary dobrego haiku są podstawami mechanizmu dziecięcego myślenia.

Projekt dofinansowany przez Miasto Gdańsk.

Pomysł i prowadzenie: Gosia Zamorska
–  PROWADZĄCY
Małgorzata Meller  (warsztat „Smaki haiku”) – pomysłodawczyni i założycielka Marchewkowej Rewolucji, akcji edukacyjnej i warsztatów naturalnego odżywiania. Snując opowieści kuchenne na wykładach i ucząc dzieci w szkołach, pokazuje jak łatwo zmienić nawyki żywieniowe na te bardziej „zielone”.

Natalia Grzymała („Dźwięki haiku”) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa o specjalności wokalistyka jazzowa, a także kierunku Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Współpracowała z zespołami Prohibicja, Call System, Laboratorium Pieśni, Rozumu Bękart, Samba Rhythm of Resistance, Kipi Samba, Zwiewnych Dziewcząt Gra. W październiku 2013 roku wydała debiutancką epkę „Piórko” do tekstów Barbary Piórkowskiej. Koncertuje w kraju i za granicą. Obecnie razem z Krzysztofem „Arszynem” Topolskim pracuje nad nowym materiałem na płytę i śpiewa w Chórze Kamerlanym 441 Hz specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Krzysztof Chaos-Olechnowicz – rocznik 1983, urodzony w Gdańsku, student Warszawskiej Szkoły Filmowej, samodzielny artysta,malarz, pisarz, operator, fotograf, performer czasu, koncentrujący się w konceptualnych formach, zaangażowany, skupiony – i na przemian – rozmyty, poszukujący, odkrywający, niewidzialny włóczęga zaglądający w brudne, ohydne i odrażające kąty, przypomina miejsca, o których świat zapomniał, gdzie słońce dawno zaszło.

Aleksandra Cacha („Zapachy haiku”) – z wykształcenia psycholog, prowadzi m.in. zajęcia z języka angielskiego dla dzieci. Maniaczka zapachów, miłośniczka najbardziej niedocenianej ze sztuk – perfumiarstwa. Od dziecka kieruje się w życiu nosem. Zapachowy samouk, od dawna pisze o perfumach, od niedawna – również je robi. Prowadzi warsztaty z aromaterapii, opowiada o rodzinach zapachowych,
mieszaniu molekuł, umowności podziałów męskie/żeńskie, znaczeniu składników syntetycznych, perfumach „naturalnych”. Mama dwóch chłopców. Gra w zespole „Psychohorse”.

Gosia Zamorska – autorka projektu, animatorka kultury, poetka haiku. Publikowała głównie w japońskich i amerykańskich czasopismach internetowych („Tinywords”, „Asahi”), pokazywała na Festiwalu Instalacji Lirycznych w Gdańsku i opisywała miejskie haiku dla Fundacji Miasto. Prowadziła warsztaty haiku m.in. dla Instytutu Kultury Miejskiej. Związana z forum haiku.pl. Laureatka cyklicznego konkursu „Haikuworld” i japońskiego „World Wide Hekinan Haiku Contest”. Współautorka tomiku poezji dokumentalnej „Wszystko” – projektu Małgorzaty Goliszewskiej. Autorka warsztatów dla dorosłych i dzieci. Prezeska Fundacji Generacja, mama trójki dzieci.

– TERMINY i ZAPISY
Projekt zakończony. Czekamy na kolejną edycję w roku 2017

Zapraszamy dzieci piszące, tj. od 6 roku życia. Prosimy o maila na: generacjafundacja@gmail.com. Wstęp wolny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Można wziąć udział w dowolnej liczbie warsztatów.

Strona projektu na facebook’u