Projekt zakończony w 2019 r.
Spacery z pisarką jako przewodniczką, która uczy jak opisać ciekawe elementy architektury czy przyrody? Tak – to będą spacery z twórczym pisaniem.
Dla kogo są te spotkania?
Dla osób zainteresowanych poszerzaniem umiejętności pisania, tworzeniem tekstów na media społecznościowe, zwłaszcza o wymiarze lokalnym: osób powyżej 15 r.ż.: blogerów/blogerek, dziennikarzy/dziennikarek, nauczycieli/nauczycielek, osób związanych z literaturą zawodowo – twórców i twórczyń, wydawców/wydawczyń, osób poszukujących zarówno praktycznych umiejętności pisarskich tych, którzy kochają polszczyznę, dla każdego, kto chce tworzyć.
Podczas spacerów, z notatnikami (które Wam rozdamy) i kartkami papieru przejdziemy się się po Wrzeszczu, obserwując szczegóły ukryte dotychczas przez waszym wzrokiem – nakierowywani przez czujne i wprawne w tym oko pisarki. Swoje odkrycia, obserwacje, spostrzeżenia zapiszecie, tworząc miniteksty.
Po każdej wycieczce zapraszamy na rozmowę przy herbacie i ciastkach; będzie można odczytać zapiski, porównując je i ciesząc się tym wszystkim, co udało się odkryć – szczegółem architektonicznym, dostrzeżoną barwą chodnika, fakturą cegły czy kamienia, dźwiękami z jezdni. Pisarka podpowie też, jak pisać i pomoże rozwiązać kwestie techniczne.
Powstałe teksty lub ich fragmenty po redakcji i korekcie znajdą się na specjalnie utworzonym blogu oraz zostaną wydane w formie arkuszy literackich.
Podczas trwania projektu będzie też można spotkać się z historykiem, Janem Danilukiem, który opowie o tajemnicach dzielnicy oraz wziąć udział w wieczorze autorskim, gdzie przy poczęstunku przeczytamy najlepsze szkice literackie uczestników i uczestniczek.
ZAPISY: generacjafundacja@gmail.com – w temacie maila proszę podać zapis ”spacer z twórczym pisaniem” i datę. Można zapisać się na jedno spotkanie lub (preferowane) na cały cykl.
Terminy pozostałych spacerów po Wrzeszczu:
30 października – środa godz. 18.00 – „Dawny Wrzeszcz” rozmowa z Janem Danilukiem
3 listopada – niedziela godz. 12.00
16 listopada sobota godz. 12.00
20 listopada środa godz. 12.00
24 listopada niedziela godz. 12.00
1 grudnia – niedziela godz. 12.00
O prowadzącej:
Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i spacerów literackich. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.
Facebook:
Barbara Piórkowska, pisarka
Szklanka na pająki
Instagram: @barbara.piorkowska.pisarka
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska